BLOG

Oświetlenie przemysłowe - jakie wybrać?

Autor: Dominik Pieczyński
Odpowiednie warunki w zakładzie pracy, to warunek efektywności pracowników. Mowa tu między innymi o zapewnieniu optymalnego oświetlenia w hali produkcyjnej czy w magazynie. Dlatego tak wielu przedsiębiorców decyduje się na inwestycje w żarówki oraz lampy ledowe. Oprócz tego, że rozwiązanie to zapewnia odpowiednie światło w miejscu pracy, to pozwala dodatkowo obniżyć rachunki za prąd. Jakie oświetlenie wybrać?

Oświetlenie LED - dlaczego warto?

Żarówki i lampy poprzedniej generacji wychodzą powoli z użytku. Przestaje mieć to sens zarówno pod względem jakości światła, jak i pod kątem ekonomicznym. Dziś standardem staje się oświetlenie ledowe. Dzieje się tak głównie ze względu na korzyści z jakimi wiąże się korzystanie z żarówek i lamp ledowych w przemyśle.

Przede wszystkim tego typu lampy nie nagrzewają się tak bardzo, jak oświetlenie poprzedniej generacji. Innymi słowy, oświetlenie LED cechuje znacznie lepsza konwersja energii na światło. Poza tym oświetlenie ledowe cechuje dużo większa żywotność. Jak wspomniano, jest to też oświetlenie ekonomiczne. Korzystanie z oświetlenia ledowego łączy się bowiem z mniejszym poborem energii.

Oświetlenie przemysłowe LED

To, co cechuje żarówki i lampy ledowe przeznaczone dla przemysłu to przede wszystkim wysoka jakość światła oraz solidne wykonanie. Lampy posiadają hermetyczną obudowę. Dzięki temu do ich wnętrza nie przedostaje się żadna wilgoć, pył, kurz czy inne zabrudzenia, które mogłyby uszkodzić oświetlenie.

Dodatkowo obudowa ta bardzo dobrze odprowadza nadmiar światła. To również ma wpływ na ochronę diod przed ewentualną awarią. Sama żarówka ledowa jest bardzo lekka. Często konstrukcja takich żarówek ma aluminiowe radiatory. Dzięki temu żarówki mogą sprawnie działać przez bardzo długi okres.

Oświetlenie przemysłowe hal i warsztatów

Odpowiednie oświetlenie jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku hal produkcyjnych i warsztatów. Dotyczy do zwłaszcza tych miejsc, w których produkuje się bądź naprawia bardzo małe i precyzyjne elementy. Ich właściwe oświetlenie odgrywa tu bardzo istotną rolę. Dlatego w takich halach i warsztatach warto zainstalować właśnie oświetlenie przemysłowe LED. Dodatkowo, jeśli w hali przechowywane są substancje łatwopalne lub inne substancje chemiczne dobrze jest postawić na dodatkowo zabezpieczone oświetlenie ledowe. Mowa tu o lampach o podwyższonej klasie szczelności. Posiadają one odpowiednie zabezpieczenia, które minimalizują ryzyko ewentualnej eksplozji żarówki czy lampy. Wśród tych dodatkowych zabezpieczeń wymienić można choćby odpowiednią hermetyczność i uziemienia oraz radiatory, które zapobiegają nagrzaniu się obudowy lampy. Aby jednak lampy LED spełniały te warunki, kupowane powinny być od renomowanych producentów. Oświetlenie przemysłowe wewnętrzne to jednak nie wszystko. Odpowiednio zadbać należy również o oświetlenie zewnętrzne. Mowa tu o parkingach czy drogach dojazdowych. Zapewnienie tam odpowiedniego oświetlenia jest równie ważne. Chodzi tu o bezpieczeństwo pracowników, jak i o ochronę mienia np. przed kradzieżą, które znajduje się na firmowym terenie.