BLOG

Modernizacja oświetlenia w przedsiębiorstwie - dlaczego warto

Autor: Dominik Pieczyński
Oświetlenie w technologii LED to przede wszystkim ogromne oszczędności dla przedsiębiorstwa. Mogą one sięgać nawet kilkudziesięciu procent! Wielu przedsiębiorców waha się jednak z podjęciem decyzji dotyczącej wymiany aktualnego oświetlenia starego typu na oświetlenie ledowe. Głownie pytanie brzmi: czy taka inwestycja na pewno się opłaca? Dlatego warto wiedzieć, na czym polega modernizacja oświetlenia w przedsiębiorstwie oraz kiedy i dlaczego warto ją przeprowadzić.

Kiedy przeprowadzić modernizację oświetlenia w firmie?

Modernizacja oświetlenia jest potrzebna, a często nawet konieczna, zwłaszcza w tych przedsiębiorstwach, w których aktualne oświetlenie jest po prostu przestarzałe, a co z tego wynika mało efektywne. Takie oświetlenie łączy się w prosty sposób z bardzo wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Ponadto zmiana oświetlenia konieczna jest również tam, gdzie nie spełnia ono obowiązujących norm, w tym norm bezpieczeństwa. Może mieć to bowiem wpływ także na bezpieczeństwo pracowników.

Oszczędności płynące z modernizacji oświetlenia wewnętrznego

Jednak głównym powodem, dla którego warto przeprowadzić modernizację oświetlenia w firmie, jest możliwość uzyskania bardzo dużych oszczędności. Szacuje się, że oświetlenie ledowe zużywa 60% energii elektrycznej mniej w stosunku do żarówek starszego typu. Oznacza to, że oszczędności związane z rachunkami za energię elektryczną sięgać mogą nawet kilkudziesięciu procent. W przypadku dużych przedsiębiorstw mogą być to naprawdę ogromne kwoty. Dotyczy to również zwłaszcza tych przedsiębiorstw, które pracują całodobowo.

Dodać trzeba także, że oświetlenie ledowe cechuje się bardzo dużą żywotnością. To także generuje odpowiednie oszczędności. Konieczność wymiany żarówek ledowych pojawia się znacznie rzadziej w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Trzeba także wiedzieć, że nowoczesne oświetlenie ledowe przeznaczone dla przemysłu oferuje także dodatkowe, innowacyjne funkcje. Mowa tu choćby o instalacji specjalnych sensorów, dzięki którym światło jest wygaszane w tych miejscach, w których aktualnie nikt nie przebywa. To możliwość wygenerowania kolejnych oszczędności.

Korzyści wynikające z modernizacji oświetlenia

Oszczędność to nie jedyna korzyść, jaka wynika z modernizacji oświetlenia wewnętrznego. Oświetlenie ledowe dla przemysłu można dostosować do konkretnych potrzeb firmy. W przypadku oświetlenie starszego typu to w każdym miejscu świeciło dokładnie tak samo. Tymczasem jasne jest, że w firmie są różne obszary i miejsca. W jednym potrzeba więcej światła, w innych mniej. Oświetlenie LED pozwala sprostać tej potrzebie. Dodatkowo oświetlenie ledowe jest o wiele bezpieczniejsze w porównaniu z oświetleniem starszego typu. Posiada odpowiednie zabezpieczenia, które niwelują ryzyko wybuchu żarówki.

Jak zatem widać, za modernizacja oświetlenia w firmie to dobra inwestycja, za którą przemawia wiele argumentów. Choć taka zmiana może początkowo wiązać się z koniecznością wydania określonych środków finansowych, to można być pewnym, że inwestycja ta zwróci się w bardzo krótkim czasie.