BLOG

Jakie powinno być oświetlenie w biurze?

Autor: Dominik Pieczyński
W pracy najczęściej spędza się 8 godzin, dlatego ważne jest, aby panujące w niej warunki sprzyjały wydajności i efektywności. Jednym z elementów, który ma ogromne znaczenie w kontekście samopoczucia w pracy, jest oświetlenie. Niewłaściwie dopasowane światło szybko prowadzi do zmęczenia i senności. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jakie powinno być oświetlenie w biurze i jakie wymagania je definiują.

Dobór oświetlenia biurowego

Ergonomia oświetlenia w biurze jest niezwykle ważna, ponieważ ma ogromny wpływ na samopoczucie pracowników, a tym samym na jakość ich pracy. Oczywiście najlepsze byłoby światło naturalne. Jednak nie zawsze możliwe jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia biura światłem naturalnym. Zwłaszcza jesienią i zimną, kiedy to ciemno za oknem zaczyna robić się już dość wcześnie. Aby właściwie dobrać oświetlenie do biura, pod uwagę wziąć należy kilka istotnych czynników. Po pierwsze, istotne jest to, z jakimi rodzajami pomieszczeń, w których oświetlenie ma być zamontowane, ma się do czynienia. Innymi słowy, czy oświetlone mają być małe gabinety, czy większy open space. Pod tym kątem dobierać należy jedynie oświetlenie główne bądź oświetlenie główne wraz z oświetleniem punktowym. Ważny jest też rodzaj lamp. Dziś stawia się przede wszystkim na nowoczesną technologię LED. Jej główną zaletą jest fakt, iż jest to oświetlenie energooszczędne. Pozwala znacząco zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Jednocześnie cechuje ją wysoka jakość i duża żywotność. Zastanawiając się, jakie powinno być oświetlenie w biurze, pod uwagę wziąć należy również kwestię tego, czy powinno być to światło ciepłe, czy zimne. W biurze zdecydowanie lepiej sprawdzi się światło o chłodnej barwie. Wynika to z tego, iż zimne światło pozytywnie wpływa na koncentrację i nie męczy wzroku.

Oświetlenie w biurze - wymagania

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom takich warunków pracy, które zgodne są z formą wykonywanych obowiązków. Innymi słowy, pracodawca nie może dopuścić do tego, aby wzrok pracowników ulegał pogorszeniu w wyniki wykonywania przez nich swoich zadań. Wymagania dotyczące oświetlenia w biurze jasno określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego ważne jest nie tylko odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia w biurze, ale również to, jakich dokładnie lamp będzie się używało.

Jak wspomniano, powinno być to nowoczesne oświetlenie ledowe. Jest energooszczędne, trwałe i bezpieczne. Na rynku dostępna jest szeroka oferta oświetlenia ledowego. Istotne jest zatem, aby wybrać takie oświetlenie LED, które cechuje najwyższa jakość. Przykład takiej oferty znaleźć można na stronie Luxmat. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi, a tym bardziej ze świetlówkami liniowymi. Jeśli zatem w Twojej firmie nadal obecne są lampy starszego typu, warto pomyśleć o modernizacji oświetlenia w firmie.